Cydr z jabłek

CYDR   MUSUJĄCY  Z  JABŁEK

- jabłka słodkie (bogate w cukier, odpowiedzialne za ilość alkoholu) – 5 części

- jabłka kwaśne (nadają cydrowi świeżą, kwaskową nutę) – 2 części

- jabłka dzikie (gorzkie lub słodko-gorzkie odpowiedzialne za smak i aromat cydru) – 1 część

- drożdże aktywne do cydru, piwa lub wina

- pożywka dla drożdży

- balon szklany lub fermentor

PRZYGOTOWANIE  SOKU

Z jabłek należy wycisnąć sok. Można to zrobić za pomocą prasy lub sokowirówki. Sok otrzymany z sokowirówki zawiera dużą ilość drobnych cząstek owoców, które tworzą na powierzchni gęstą pianę. Dlatego powinno się go przefiltrować lub zlać spod kożucha.


FERMENTACJA GŁÓWNA

Czysty sok wlej do szklanego balonu lub fermentora. Dodaj pożywkę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody i uwodnione drożdże. Balon lub fermentor zamknij korkiem z rurką fermentacyjną. Fermentacja powinna przebiegać w temperaturze 18-24˚C. Po około 3-7 dniach, gdy gaz wychodzi z rurki fermentacyjnej nie częściej niż raz na dwie minuty, cider jest gotowy do rozlewania.


BUTELKOWANIE

Gotowy cydr rozlej do czystych butelek (po piwie lub szampanie) odpornych na podwyższone ciśnienie. Do każdej butelki dodaj cukru – nie więcej niż 4g /0,5l .Nie wolno dodawać zbyt wiele cukru do butelek, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego nagazowania i rozerwania butelki.


WTÓRNA  FERMENTACJA  I  DOJRZEWANIE

Napełnione i zamknięte butelki pozostaw na parę dni w temperaturze pokojowej. Później przenieś w chłodniejsze miejsce (5-10˚C) i po 2-3 tygodniach cydr jest gotowy do spożycia.

Możliwość komentowania jest wyłączona.